
The GAA3R505 is a variable air capacitor from Sprague-Goodman with a capacitance of 0.0000000000035F and a voltage rating of 250V. It features a general purpose design and is suitable for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It is available in a bulk packaging with 50 units per package and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA3R505 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.0000000000035F |
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Length | 0.488inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA3R505 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
