
This 250V variable capacitor features a ceramic and air dielectric material, with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It is available in a bulk packaging configuration with 50 pieces per package. The capacitor is not RoHS compliant. It has a general purpose design and measures 0.48inch in length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GAA6R001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.000000000006F |
| Dielectric Material | Air |
| Features | General Purpose |
| Length | 0.48inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GAA6R001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.