
The Sprague-Goodman FILMTRIM ceramic variable capacitor is a through-hole component with a height of 0.16inch and a lead pitch of 0.2inch. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is available in a bulk packaging with 250 units per package and is not RoHS compliant. It has a width of 0.21inch and a length of 0.27inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GCL30000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Polyphenylene |
| Height | 0.16inch |
| Lead Pitch | 0.2inch |
| Length | 0.27inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FILMTRIM® |
| Termination | Snap in |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.21inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GCL30000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.