This ceramic variable capacitor from Sprague-Goodman features a glass dielectric material and a general purpose design. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a bulk packaging with 50 units per package. It is not RoHS compliant. The capacitor is designed for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GGN30000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Glass |
| Features | General Purpose |
| Length | 1.64inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Voltage Rating | 750V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GGN30000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.