The SURFTRIM GKG 100V variable capacitor features a ceramic dielectric material and general purpose design. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is lead free and RoHS compliant, making it suitable for a variety of applications. It is available in a bulk packaging option with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GKG10015 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | Ceramic |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.2inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.24inch |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKG |
| Termination | Snap in |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GKG10015 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.