
The SURFTRIM GKG 100V ceramic variable capacitor is a general-purpose component with a dielectric material of ceramic. It has a Q factor of 300 and is available in a bulk packaging with 500 pieces per package. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, making it suitable for a wide range of applications. It can operate within a temperature range of -25°C to 85°C and is designed for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Dielectric Material | Ceramic |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.2inch |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.24inch |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 300 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKG |
| Termination | Snap in |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |