
The SURFTRIM GKG 100V ceramic variable capacitor is a general-purpose component with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is available in a surface-mount package with a height of 0.11 inch, length of 0.18 inch, and width of 0.16 inch. The capacitor is RoHS compliant and packaged in tape and reel with 700 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.11inch |
| Length | 0.18inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKG |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.16inch |
| RoHS | Compliant |
