
Variable Capacitor, Ceramic, 100V, 10pF Min, 50pF Max, Vertical Adjuster, Through Hole Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GKG50016 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 6.1mm |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.2inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 300 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKG |
| Termination | Snap in |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 6.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GKG50016 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
