
The SURFTRIM GKY series ceramic variable capacitors are available in a surface mount package, suitable for automated assembly. They have a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitors are lead free and RoHS compliant, packaged in tape and reel quantities of 1000. The SURFTRIM GKY series is designed for use in a variety of applications, including audio and RF circuits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.071inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.18inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKY |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.13inch |
| RoHS | Compliant |
