
Variable Capacitor, Ceramic, 100V, 6pF Min, 30pF Max, Vertical Adjuster, Surface Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GKY30066 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.071inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.18inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SURFTRIM® GKY |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.13inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GKY30066 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.