This ceramic variable capacitor from Sprague-Goodman features a sapphire dielectric material and a general purpose design. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a through hole mount configuration and is packaged in bulk. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.31inch |
| Lead Pitch | 0.13inch |
| Length | 0.33inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |