Trimmer / Variable Capacitors 350+/-100ppm.8-8pF
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.47inch |
| Lead Pitch | 0.25inch |
| Length | 0.57inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Not Compliant |