The GNF1R200 is a 500V variable ceramic capacitor from Sprague-Goodman with a dielectric material of SAPPHIRE and a general purpose feature set. It has a height of 0.2inch and a length of 5.8mm. Operating temperatures range from -55°C to 125°C. This capacitor is not RoHS compliant and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GNF1R200 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.2inch |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Voltage Rating | 500V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GNF1R200 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.