The GNF8R050 is a ceramic variable capacitor from Sprague-Goodman with a SAPPHIRE dielectric material and a general purpose feature set. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a bulk packaging and is not RoHS compliant. It measures 0.57inch in height and 12mm in length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GNF8R050 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.57inch |
| Length | 12mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GNF8R050 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.