The PISTONCAP 500V 0.0000000000025F SAPPHIRE ceramic variable capacitor is a general-purpose component with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in bulk packaging and features a SMD/SMT termination. The capacitor is not RoHS compliant and is part of the PISTONCAP series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0000000000025F |
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.23inch |
| Length | 0.2inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |