The PISTONCAP 500V 0.0000000000045F SAPPHIRE ceramic variable capacitor features a general purpose design with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in bulk packaging and is not RoHS compliant. The capacitor has a height of 0.31inch and a length of 0.33inch, with a termination type of SMD/SMT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0000000000045F |
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.31inch |
| Length | 0.33inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |