Trimmer / Variable Capacitors NPO+/-50ppm.3-1.2pF
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0000000000012F |
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.23inch |
| Lead Pitch | 0.06inch |
| Length | 0.2inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PISTONCAP® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |