The GNR2R550 is a 500V variable capacitor with a capacitance of 0.0000000000025F, featuring a SAPPHIRE dielectric material. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in bulk and is not RoHS compliant. It is designed for surface mount applications with a lead pitch of 0.06inch and a height and length of 0.23inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GNR2R550 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 0.0000000000025F |
| Dielectric Material | SAPPHIRE |
| Features | General Purpose |
| Height | 0.23inch |
| Lead Pitch | 0.06inch |
| Length | 0.23inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GNR2R550 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.