
This 100V variable ceramic capacitor is packaged in a surface mount configuration with a PTFE dielectric material. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is available in a quantity of 250 and is packaged in cut tape. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GSX364 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dielectric Material | PTFE |
| Height | 0.087inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.27inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FILMTRIM® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.21inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GSX364 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.