
The GSX366 from Sprague-Goodman is a ceramic variable capacitor with a voltage rating of 100V. It has a package size of 0.1inch in height, 0.21inch in width, and 0.27inch in length. The capacitor is designed for surface mount applications and is available in a package quantity of 250. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sprague-Goodman GSX366 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Dielectric Material | PTFE |
| Height | 0.1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.27inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FILMTRIM® |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.21inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Sprague-Goodman GSX366 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
