The KAL10FB2K50 is a general-purpose resistor from Stackpole Electronics with a resistance of 2.5kΩ and a tolerance of 1%. It features moisture-resistant construction and is available in bulk packaging. The resistor has a maximum operating temperature of 275°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can dissipate a maximum power of 12.5W and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL10FB2K50 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.421inch |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 0.748inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 12.5W |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 2.5kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |
| Width | 0.799inch |