The KAL25FB10R0 is a 10 ohm, 1% tolerance resistor from Stackpole Electronics. It has a maximum power dissipation of 25W and can operate between -55°C and 275°C. The resistor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It features moisture resistant construction and has a lead/base style of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL25FB10R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 13.9mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 49.2mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |