The KAL25FB20R0 is a 20R 1% solder lead resistor from Stackpole Electronics. It features moisture resistance and is available in bulk packaging. The resistor has a maximum operating temperature of 275°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can handle a maximum power dissipation of 25W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL25FB20R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.579inch |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 1.063inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 20R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |
| Width | 1.079inch |