Stackpole Electronics KAL25FB25R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 13.9mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 49.2mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 25R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |