The KAL25FB50R0 is a 50R 1% solder lead resistor from Stackpole Electronics. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 275°C and a maximum power dissipation of 25W. The resistor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It is a general-purpose resistor with a resistance of 50R and a tolerance of 1%. The resistor is moisture resistant and has a lead/base style of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL25FB50R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 13.9mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 49.2mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 50R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |