The KAL25JB20R0 is a 20 ohm resistor from Stackpole Electronics with a tolerance of 5%. It is moisture resistant and has a maximum operating temperature of 275°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It has a maximum power dissipation of 25W and a length of 49.2mm with a height of 13.9mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL25JB20R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 13.9mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 49.2mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 20R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 5% |