The KAL25JB40K0 is a 40k ohm, 5% tolerance resistor from Stackpole Electronics. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 275°C and a maximum power dissipation of 25W. The resistor is packaged in bulk and features a moisture-resistant design. It measures 1.063inch in length, 1.079inch in width, and 0.579inch in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL25JB40K0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.579inch |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 1.063inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 40kR |
| Series | KAL |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.079inch |