The KAL50FB1R00 is a 1% tolerance, 1R resistor from Stackpole Electronics. It features a solder lead style and is resistant to moisture. The resistor has a maximum power dissipation of 50W and operates over a temperature range of -55°C to 275°C. It is packaged in bulk and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL50FB1R00 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 15.5mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 70.6mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |