The KAL50FB1R50 resistor from Stackpole Electronics features a moisture-resistant design, with a maximum operating temperature of 275°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 50W and is packaged in bulk. The resistor has a resistance of 1.5R with a tolerance of 1%. It is compliant with RoHS regulations and is available in a solderable form.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL50FB1R50 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 15.5mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 70.6mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1.5R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |