Stackpole Electronics KAL50FB20R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.642inch |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 1.969inch |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 20R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |
| Width | 1.142inch |