The KAL50FB35R0 resistor from Stackpole Electronics is a 35 ohm, 1% tolerance component with a maximum power dissipation of 50 watts and an operating temperature range of -55°C to 275°C. It features a solder lead style and is resistant to moisture. The resistor is packaged in bulk and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stackpole Electronics KAL50FB35R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 15.5mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 70.6mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 35R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 1% |