Stackpole Electronics KAL50JB10R0 technical specifications.
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 15.5mm |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 70.6mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KAL |
| Tolerance | 5% |