Stackpole Electronics TR20JBC15R0 technical specifications.
| Package/Case | TO-220 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.65inch |
| Length | 0.41inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 20W |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 15R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TR |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.125inch |