STK Electronics KP35D1002F63 technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Terminal Pitch (mm) | 7.5 |
| Product Length (mm) | 10.5(Max) |
| Product Depth (mm) | 4.5(Max) |
| Product Height (mm) | 8(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 10.03(Max) |
| Lead Length (mm) | 5.08 |
| Size (mm) | 10.5 X 4.5 X 8 |
| Wire Form | Straight |
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 63VDC |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -1% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |