STK Electronics KP80D1003G160 technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Diameter (mm) | 0.8 |
| Terminal Pitch (mm) | 15 |
| Product Length (mm) | 18.5(Max) |
| Product Depth (mm) | 8(Max) |
| Product Height (mm) | 14(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 16.03(Max) |
| Lead Length (mm) | 5.08 |
| Size (mm) | 18.5 X 8 X 14 |
| Wire Form | Straight |
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 160VDC |
| Tolerance | 2% |
| DC Rated Voltage | 160VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |