The STK Electronics MP888202H400 is a pulse film capacitor with a capacitance of 0.082uF and a voltage rating of 400VDC. It has a tolerance of 2.5% and a dielectric material of PP. The capacitor is designed for through hole mounting with an axial termination style. It operates within a temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
STK Electronics MP888202H400 technical specifications.
| Capacitance | 0.082uF |
| Voltage | 400VDC|220VAC |
| Tolerance | 2.5% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -2.5% |
| AC Rated Voltage | 220VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 2.5% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Size | 19 X 9.5mm |