Transistor NPN Silicon 140V IC=20A TO-3 Case High Power Audio Complementary To Mj15004
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector Base Voltage (VCBO) | 140V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 140V |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5V |
| Height | 8.51mm |
| Length | 39.37mm |
| Max Collector Current | 20A |
| Max Frequency | 2MHz |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Through Hole |
| Polarity | NPN |
| Width | 26.67mm |
| RoHS | Not Compliant |