The Sumida CDEP63MENP-R82MC is a 0.82uH wirewound inductor with 20% tolerance. It features a powdered iron core and is designed for surface mount applications. The inductor has a maximum DC current rating of 8.2A and a maximum saturation current of 15.6A. It can operate over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Powdered Iron |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 8.2A |
| Maximum Saturation Current | 15.6A |
| Max DC Resistance | 0.0092Ohm |
| Product Length | 7.5mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 6.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |