Inductor Power Unshielded Drum Core 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 3.7A 0.028Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.7A |
| Maximum Saturation Current | 4.08A |
| Max DC Resistance | 0.028Ohm |
| Product Length | 6mm |
| Height | 1.7mm |
| Product Depth | 6mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |