
The Sumida CDRH105RNP-181NC is a shielded ferrite inductor with a 180uH inductance value and a DC resistance of 419mR. It has a maximum DC current rating of 1A and operates over a temperature range of -40°C to 100°C. This inductor is designed for surface mount applications and is available in a tape and reel packaging format with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 419mR |
| Depth | 10.3mm |
| Height | 5.1mm |
| Inductance | 180uH |
| Length | 10.5mm |
| Max DC Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.04A |
| Series | CDRH105R |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 10.3mm |
| RoHS | Compliant |