
This is a surface mount ferrite inductor with a current rating of 10.3A and inductance of 2.4uH. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is lead free and shielded, and is packaged on a tape and reel with 500 pieces per reel. It is designed for use in high-frequency applications up to 100kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH127/LDNP-2R4NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 10.3A |
| DC Resistance (DCR) | 10.5mR |
| Depth | 12.3mm |
| Height | 8mm |
| Inductance | 2.4uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.3mm |
| Max DC Current | 10.3A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 10.3A |
| Series | CDRH127/LD |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 12.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH127/LDNP-2R4NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
