The Sumida CDRH3D16NP-150NC is a surface mount ferrite inductor with a 15uH inductance value and a 30% tolerance. It has a maximum DC current rating of 450mA and can operate between -40°C and 100°C. The inductor is shielded and has a nonstandard package case. It is lead free and RoHS compliant, packaged in a tape and reel format with 1000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sumida CDRH3D16NP-150NC technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 295mR |
| Depth | 4mm |
| Height | 1.8mm |
| Inductance | 15uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max DC Current | 450mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH3D16 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 4mm |