Sumida CDRH3D16NP-220NC technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 400mA |
| DC Resistance (DCR) | 430mR |
| Depth | 4mm |
| Height | 1.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.071inch |
| Inductance | 22uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.15inch |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 400mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 0.15inch |