
The Sumida CDRH4D18NP-151NC is a ferrite shielded inductor with a 150uH inductance value and a DC resistance of 2.67 ohms. It operates at a test frequency of 100kHz and has a tolerance of 30%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 100°C. It is available in a nonstandard package and is packaged in tape and reel quantities of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH4D18NP-151NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 2.67R |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 150uH |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH4D18NP-151NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.