
The Sumida CDRH4D18NP-1R0NC is a ferrite shielded inductor with a 1uH inductance value and a DC resistance of 45mR. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. This surface mount inductor is lead free and RoHS compliant, packaged in a tape and reel format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH4D18NP-1R0NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 45mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 1.72A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.004833oz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH4D18NP-1R0NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
