
The Sumida CDRH4D18NP-3R3NC is a ferrite shielded inductor with a DC resistance of 110mR and an inductance of 3.3uH. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 100°C. The inductor is packaged in a 2020 package and is available on a tape and reel. It is RoHS compliant and has a maximum DC current rating of 1.04A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH4D18NP-3R3NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 110mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 3.3uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 1.04A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.004833oz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH4D18NP-3R3NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
