
The Sumida CDRH4D18NP-3R9NC is a shielded surface mount fixed inductor with a core material of ferrite and a package type of 2020. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor has a maximum DC current of 880mA and a tolerance of 30%. It is lead free and RoHS compliant, and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH4D18NP-3R9NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 155mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 3.9uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 880mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.004833oz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH4D18NP-3R9NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
