
The CDRH4D18NP-6R8NC is a surface mount fixed inductor from Sumida with a ferrite core and shielded design. It has a DC resistance of 200mR and an inductance of 6.8uH. The inductor is rated for a maximum DC current of 760mA and operates over a temperature range of -40°C to 100°C. It is available in a nonstandard package and is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH4D18NP-6R8NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 200mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 6.8uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 760mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.004833oz |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH4D18NP-6R8NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
