
The Sumida CDRH4D18NP-8R2NC is a surface mount ferrite inductor with a core material of ferrite and a DC resistance of 245mR. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is shielded and has a tolerance of 30%. It is packaged in a nonstandard case with a length, width, and depth of 5mm each. The inductor is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 245mR |
| Depth | 5mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 8.2uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max DC Current | 680mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH4D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
