Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH5D18NP-2R2NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Length (mm) | 6 |
| Product Depth (mm) | 6 |
| Product Height (mm) | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.22 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 2.4A |
| Maximum Saturation Current | 2.4A |
| Max DC Resistance | 0.037Ohm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Cage Code | SVY93 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH5D18NP-2R2NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.